مالیات سازندگان

مالیات سازندگان یکی از موضوعات حیاتی و پیچیده در حوزه مالیات است که به عنوان یک ابزار مهم برای تأمین منابع مالی دولت در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود. این مفهوم به مجموعه‌ای از قوانین و مقررات مالیاتی اطلاق می‌شود که بر مبنای درآمد و درصدی از سود سازندگان و تولیدکنندگان محاسبه می‌شود. سازندگان و تولیدکنندگان نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه اقتصادی هر کشور دارند و از طریق ایجاد اشتغال، تولید کالا و خدمات، افزایش صادرات و بهبود شرایط زندگی جامعه به ارمغان می‌آورند. بنابراین، استقرار یک سیستم مالیاتی عادلانه برای سازندگان و تولیدکنندگان اهمیت ویژه‌ای دارد.

مالیات سازندگان چگونه محاسبه میگردد؟

نحوه محاسبه مالیات بساز بفروشی  یکی از مسائلی است که برای سازندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طبق قانون مالیات کشور جمهوری اسلامی ایران، تمامی موارد ساخت و ساز مسکن، شامل ۱۵۰ الی ۲۵ درصد مالیات می باشد که از محل اولین سود فروش سازنده تامین خواهد شد. محاسبه مالیات سازندگان در ایران بر اساس آیین نامه‌های اجرایی ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم دولت تمامی ساخت و ساز ها مشمول ۱۵ الی ۲۵ درصد می باشد. نحوه دقیق محاسبه این مالیات بدین شرح می باشد: هزینه زمین و ساخت و ساز از قیمت نهایی فروش واحد ها کسر شده و سود بدست آمده مشمول مالیات خواهد بود.

توجه داشته باشید که تمامی ساختمان هایی که بعد از سال ۱۳۹۵ پروانه ساخت دریافت کرده اند، مشمول مالیات بوده و پروانه های قبل از این تاریخ دارای معافیت از مالیات هستند.

خدمات ما در حوزه مالیات سازندگان

اخذ و تحریر دفاتر پلمپ

ارائه صورت معاملات فصلی

بررسی و محاسبه دقیق

ارائه اظهارنامه عملکرد در موعد قانونی

مشاوره حقوقی و مالیاتی

ثبت و ضبط اسناد درآمدی و هزینه‌ای

فرار مالیات ساخت و ساز

اگر شما هم جزو سازندگانی باشید که مشمول مالیات های سنگین سازندگان شده باشید، احتمالا به دنبال راهی برای فرار از مالیات های ساخت و ساز خواهید بود.

یکی اصلی ترین روش هایی که برای فرار از مالیات بساز بفروشی وجود دارد، اخذ مجوز انبوه سازی از وزارت راه و شهرسازی (مجوز ساخت و ساز مسکن) است. در صورت داشتن این مجوز، تحت عنوان بنگاه تولیدی با سرمایه‌گذاری در پروژه و تخصیص هزینه سود پرداختی به شخص سرمایه‌گذار (معادل حداقل سود مورد انتظار عقود مشارکتی، مصوب شورای پول اعتبار) می‌توان بهای تمام‌شده پروژه را برای سرمایه‌گذار کاهش داد و این هزینه مورد قبول سازمان امور مالیاتی است.

 

مالیات ساخت و ساز
مالیات سازندگان

مالیات مشارکت در ساخت

مالیات بر روی ساختمان های نیمه کاره و در حال ساخت نیز محاسبه میگردد. در نتیجه سازندگان عزیز باید توجه به این موضوع داشته باشند که مشارکت در ساخت نیست مشمول مالیات خواهد شد. بر اساس ماده ۵۹ فروش واحد های ساختمان نیمه و کاره و در حال ساخت مشمول ۵% مالیات نقل انتقال و با توجه به روند پیشرفت کار که با توجه به جدول ارزش روز ملک درصد پیشرفت کار محاسبه میگردد، مشمول ۱۰% مالیات علی الحساب بر اساس ماده ۷۷ خواهد شد.

مشاوره مالیاتی سازندگان

جهت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل و ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما در کوتاه ترین زمان تماس بگیرند.

مقاله های مرتبط با مالیات سازندگان

رشد شما با یادگیری آغاز می‌شود...

سوالات شما
عنوان آکاردئون
لورم ایپسوم متن ساختگی....
عنوان آکاردئون
لورم ایپسوم متن ساختگی....
عنوان آکاردئون
لورم ایپسوم متن ساختگی....